środa, 24 czerwca 2015

Szarlotka


Ciasto rozpływa się w ustach, zdecydowanie jest to najlepsza szarlotka z tych upieczonych w moim domu.  Nie myślcie sobie że zachwalam swój przepis, bowiem wcale nie jest mój. Odnalazłam go TUTAJ   natchniona tym ciastem tak powiedziałabym słodko zachwalanym przez autorkę, postanowiłam wypróbować przepis (trochę go zmodyfikowałam). Od dawna bowiem jako wielki szarlotkowy łasuch szukam tej idealnej jedynej, niepowtarzalnej rozpływającej się w ustach szarlotki, która byłaby moim absolutnym numerem jeden, a która przypominałaby mi szarlotki jedzone w tatrzańskich schroniskach. Ach piękne to były czasy 9 lat pod rząd wczasowanie z rodzicami w Tatrach, pobudki 5 rano i wspinaczki, wspinaczki, wspinaczki, często ze łzami w oczach, kiedy to z gór wracało się do pensjonatu przed 22 z bąblami na stopach. Nie mam pojęcia czy to magia gór, czy też trud wędrówek sprawiały że szarlotki w tatrzańskich schroniskach smakowały wyjątkowo, może to rześkie górskie powietrze, może widok za oknem, może gdybym jadła je w domu wcale nie byłyby takie pyszne? Może. Tak czy inaczej smak szarlotki z trzech schronisk wyjątkowo zapadł mi w pamięci, a wierzcie mi byłam w każdym schronisku co najmniej po dwa razy. Do dziś pamiętam szarlotkę z Doliny Pięciu Stawów, bo właśnie w tym schronisku jako jedynym była ona z rodzynkami i dużą ilością cynamonu, do tego kawałek był naprawdę duży. Pycha! Pamiętam też szarlotkę z Doliny Chochołowskiej z prawdziwą bitą śmietaną i jagodami,  pamiętam też tę z Murowańca. Niestety nigdy nie odtworzyłam ich smaku w domowej kuchni, choć piekłam nawet te szarlotki z tatrzańskich przewodników. Jeśli więc wybieracie się w Tatry, koniecznie zjedzcie tam szarlotkę.

Ciasto
  • 2 szkl. mąki pszennej
  • 1/3 szkl. cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 2 jaja  
  • 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
  • 4 łyżki mleka
  • 160 g miękkiego masła
Nadzienie
  • 2 kg jabłek
  • 1/3 szkl. cukru
  • 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią 
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
 Lukier
  • 2 szkl. cukru pudru
  • odrobina gorącej przegotowanej wody

Sposób
1. Mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski, dodajemy pozostałe składniki, wyrabiamy. Ciasto jest dość lepkie więc można sobie pomóc używając do wyrabiania miksera. Na stolnicy oprószonej mąką formujemy z ciasta wałek, który następnie przecinamy na dwie części, większą (nasz dół szarlotki) oraz mniejszą. Mniejszą część odkładamy do zamrażalnika na około 15 minut, większą częścią wylepiamy wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę o wymiarach 25 x 25. Ciasto jest lepiące, jednak nie dosypujemy mąki, dzięki temu po upieczeniu będzie miękkie. Rozłożone ciasto nakłuwamy w kilku miejscach, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 10 minut. Podpieczone zostawiamy do wystudzenia, my tymczasem zabieramy się za przygotowanie nadzienia. 
2. Umyte jabłka obieramy ze skórki, przecinamy na połówki, z każdej z nich usuwamy gniazda nasienne, a następnie połówki kroimy w kosteczkę. Pokrojone jabłka wrzucamy na suchą patelnię, dodajemy cukry, oraz cynamon. Cały czas mieszając smażymy do czasu aż jabłka się nieco rozpadną. Po spróbowaniu można dosypać jeszcze cukru. 
3. Przygotowane nadzienie wykładamy na uprzednio podpieczony spód. Pozostałe schłodzone ciasto rozwałkowujemy przez folię na papierze do pieczenia, na wielkość naszej blaszki. Z ciasta zdejmujemy folię, zwijamy je w rulon razem z papierem do pieczenia, a następnie rozwijamy je na wierzchu ciasta stopniowo zdejmując papier. 
4. Szarlotkę pieczemy ok. 35 min. w temp. 180 stopni, po wyjęciu z piekarnika zostawiamy do wystudzenia. 
5. Przestudzone ciasto polewamy lukrem zrobionym z połączenia cukru pudru z gorącą wodą.

Nadzienie:
Jabłka umyć, obrać, przekroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne, każdą ćwiartkę pokroić na 3-4 kawałki. Pokrojone jabłka wrzucić do dużego rondla/garnka, dolać 1/4 szklanki wody i resztę składników (oprócz mąki ziemniaczanej). Poddusić, od czasu do czasu mieszając (jabłka powinny być miękkie, ale nie rozpadające się). Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną, wymieszać, poddusić jeszcze ok. 1 minuty i zestawić z gazu do przestudzenia. Jeśli jabłka są zbyt kwaśne można je teraz jeszcze dosłodzić do smaku.
Ciasto:
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać na stolnicę lub do miski. Dodać cukier i pozostałe składniki, wyrobić w robocie (końcówką z hakiem) lub ręcznie około 5 minut. Ciasto będzie miękkie i lepiące, wiec wygodniej robić to za pomocą robota/miksera. Stolnicę oprószyć mąką, z ciasta uformować na stolnicy kulę/wałek, przekroić na pół. Jedną połowę odłożyć na około 10-15 minut do zamrażalnika, drugą wylepić formę o wym. ok. 25 x 25 cm (wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia) lub ułożyć ciasto na foli spożywczej, przykryć drugim kawałkiem folii i rozwałkować przez ową folię na prostokąt wielkości blachy. Ciasto jest miękkie i lepiące, ale takie ma być, dzięki temu po upieczeniu jest mięciutkie i rozpływające się w ustach (nie dosypywać mąki). Ciasto razem z papierem rozłożyć na blasze, odrobinę ponakłuwać, podpiec ok. 10 minut w temp. 180 °C.
Całość:
Na podpieczony spód nałożyć nadzienie jabłkowe. Pozostałe schłodzone ciasto rozwałkować przez folię na papierze do pieczenia na wielkość blachy, zdjąć folię, zrolować w rulon razem z papierem i rozwinąć je na wierzchu ciasta, zdejmując papier.
Piec około 30-35 minut w temp. 180 °C. Wierzch powinien być zarumieniony. Wyjąć z piekarnika odstawić w blasze do przestudzenia. Z cukru pudru i gorącej wody przygotować lukier, polukrować.
- See more at: http://www.slodkiefantazje.pl/przepisy/3293/babcina-szarlotka---najlepsza#sthash.3buBQNbU.dpuf

niedziela, 21 czerwca 2015

Kebab na talerzu z młodymi ziemniaczkami z piekarnika


Mój dzisiejszy szybki obiad - domowy kebab na talerzu w sąsiedztwie młodych ziemniaczków z piekarnika. Powiem szczerze że dawno go już z mężem nie jedliśmy. Jako że z całej szóstki osób będących na jednej kuchni, zostaliśmy dziś z M. sami (nie licząc maleńkiej Zosieńki), postanowiłam zrobić coś szybkiego, aby nie spędzić połowy niedzieli przy garach, padło na kebaba. 
Bardzo długo szukałam idealnej przyprawy do kebaba, na dzień dzisiejszy najbardziej odpowiada mi ta Prymatu, wybór przyprawy pozostawiam jednak w Wam, każdy bowiem ma swój gust, osobiście razem z M. lubimy bardzo pikantne mięso, więc nie szczędzimy na przyprawie.

KEBAB

Składniki
  • 2 podwójne filety z kurczaka
  • przyprawa kebab/gyros 
  • tłuszcz do smażenia
Sposób
Mięso myjemy, usuwamy z niego wszelakie przekrwienia itp. Kroimy w kostkę, bądź cienkie paseczki, wrzucamy do miski. Do mięsa dodajemy przyprawy. Osobiście na tę ilość mięsa dodaję 1,5 opakowania przyprawy kebab/gyros z Prymatu, choć przyznam że zdarza mi się dosypywać jej jeszcze w trakcie smażenia. Możecie dać jej mniej a w razie potrzeby wsypać więcej w trakcie smażenia. Wszystko zależy również od przyprawy jakiej użyjecie.
Miskę z przyprawionym mięsem przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy "do przejścia" do lodówki na około 2 godziny.  Po tym czasie mięso wrzucamy na patelnię z niewielką ilością rozgrzanego tłuszczu, smażymy. 


MŁODE ZIEMNIACZKI Z PIEKARNIKA 

Składniki
  • 1 kg młodych, małych ziemniaczków
  • zioła prowansalskie
  • sól, pieprz
  • olej  (około 100 ml)
Sposób
Ziemniaki dokładnie szorujemy, odsączone z wody przekładamy do miski, dodajemy olej oraz przyprawy. Całość porządnie mieszamy. Przygotowane ziemniaki wykładamy na blachę uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Ziemniaczki pieczemy około 40 minut od czasu do czasu kontrolując poprzez nakłucie patyczkiem bądź nożem, czy nie są już miękkie. 
W zależności od gatunku użytych ziemniaków czas pieczenia może być nieco inny.

Dodatkowo:  koperek, ulubiona surówka, sos czosnkowy .